Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wywiad Sebastiana Huante Paredesa na ITSF 2023

Kalendarz

Wywiad Sebastiana Huante Paredesa na ITSF 2023

W ubiegłym roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji ITSF w Antwerpii, podczas której Sebastian Huante Paredes z BitStream opowiadał o ważnej roli dokładnej synchronizacji czasu w stacjach transformatorowych i zarządzaniu siecią energetyczną. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym wywiadem Sebastiana Paredesa, gdzie omawia on te i wiele innych kwestii, rzucając światło na przyszłość technologii synchronizacji czasu i jej roli w nowoczesnej infrastrukturze energetycznej. Cały wywiad dostępny poniżej.

International Timing and Sync Forum: Dzień dobry. Jesteśmy na ITSF 2023 w Antwerpii. Dzisiaj po południu przeprowadzam wywiad z Sebastianem z Bitstream. Sebastianie, jak dokładna synchronizacja czasu wpływa na działanie stacji transformatorowych i zarządzanie siecią energetyczną?

Sebastian Paredes: To dobre pytanie. Ogólnie rzecz biorąc, w stacji transformatorowej wymagane są różne technologie. Zgodnie z IEC 61850 w sieci ma być wdrożona nowa technologia. I synchronizacja czasu jest jej częścią. Ze względu na to, że niektóre technologie i urządzenia wymagają tej dokładnej synchronizacji czasu w magistrali procesowej, technologie takie jak komunikaty Goose, MMS, wymagają hiperprecyzyjnej synchronizacji do użytku w stacji transformatorowej. Bez tego niemożliwe jest, aby działało to poprawnie.

ITSF: Jakie są konsekwencje niewystarczającej synchronizacji czasu lub błędów synchronizacji w stacji transformatorowej?

S. P: To trudne pytanie, ponieważ konsekwencji jest wiele. Wspomnę, że ataki cybernetyczne są bardzo powszechne, gdy nie zaimplementowano dobrej synchronizacji czasu. Może to także dotyczyć na przykład wrażliwych urządzeń, technologii. To kiedy one pracują razem. I jeśli tego nie zapewnimy w sieci, oczywiście będzie chaos. Mamy doświadczenie w pracy w Ameryce Łacińskiej z takimi przypadkami i uważam, że tego rodzaju technologie, protokoły, na przykład w przypadku PTP, są wymagane w sieci. Bez tego nie ma szans, aby to działało.

ITSF: Więc jakie są główne wyzwania w implementacji i utrzymaniu jakości precyzyjnej synchronizacji w stacji transformatorowej i jakie są rozwiązania?

S. P: Głównymi wyzwaniami są utrzymanie i monitorowanie. To coś nowego, co zostało wdrożone w wielu firmach na całym świecie. Na przykład w sektorze energetycznym to nowość i jeśli nie zapewnimy precyzyjnego monitorowania, nie będzie to dobre dla sieci. Więc powiedziałbym, że monitorowanie jest kluczowe.

ITSF: Dziękuję. Ostatnie pytanie, Sebastianie to trzeci raz Bitstreamu na ITSF, ale twój pierwszy tak? Jak oceniasz ten tydzień i jaką wartość ITSF przyniósł firmie takiej jak Bitstream?

S. P: Powiedziałbym, że wymiana wiedzy. Zauważyłem tutaj, że jest pełno rozwiązań związanych z synchronizacją. Każda firma ma inne rozwiązania. Niektóre z nich mają wspólne elementy, ale wymiana wiedzy na temat synchronizacji czasu to coś, co trwa i trwa i wciąż odkrywane są nowe rzeczy do wdrożenia. I ta wymiana wiedzy pomoże nie tylko nam, ale i innym firmom. To naprawdę pomocne, ta wymiana wiedzy i ITSF to umożliwia.

ITSF: Sebastian, bardzo dziękuję za wywiad.

  • Wywiad Sebastiana Huante Paredesa na ITSF 2023