Czym jest BTNET?
BTNET jest aplikacją służącą do wspomagania zarządzania urządzeniami firmy BITSTREAM i innych producentów oraz do monitorowania ich stanów. Szereg dostępnych usług pozwala w łatwy i wygodny sposób zarządzać urządzeniami lokalnymi i zdalnymi, oraz całymi grupami urządzeń.
Możliwości/atrybuty
BTNET daje użytkownikowi możliwości:
- modyfikacji nazwy i typu urządzenia,
- wprowadzenia subadresu urządzenia,
- dodanie aplikacji skojarzonych z urządzeniem,
- oraz dostępu do aplikacji ułatwiających monitoring i zarządzanie tym urządzeniem (przeglądarka WWW, TELNET, ping, FTP, konsola RS232 i systemowa, aktualizator, wykresy[1], alarmy).
Możemy także usunąć urządzenie z listy lub sprawdzić jego właściwości.
W zależności od serii urządzeń, w menu kontekstowym dostępne mogą być inne funkcje lub wyświetlane mogą być inne informacje. Poza podstawowymi informacjami o zainstalowanym oprogramowaniu w urządzeniu oraz wersji sprzętowej, urządzenie posiadające wbudowany odbiornik GPS może podać swoją fizyczną pozycję.
Inną funkcją dostępną w BTNET jest możliwość wykorzystania serwera pomiarowego np. w serwerach czasu serii Quazar. Wysyłane przez urządzenia duże ilości danych pomiarowych gromadzone są w nierelacyjnej bazie danych (Big data) i za pomocą specjalnych narzędzi (np. grafana) możliwa jest ich późniejsza graficzna interpretacja. Narzędzie w wygodny sposób umożliwia kolorowanie poszczególnych wartości oraz wybór sposobu ich prezentacji na wykresie lub w tabeli. Wykresy mają dodatkowe opcje konwersji na zestawienie tabelaryczne, eksportu do arkusza kalkulacyjnego lub po prostu druku.
Jedną z kluczowych ról systemu zarządzania BTNET jest alarmowanie. Alarmy to narzędzie, w którym mamy możliwość podglądania wszelkich zdarzeń, które miały miejsce w urządzeniach znajdujących się w domenie urządzeń. Dzięki wbudowanym filtrom mamy możliwość separacji zdarzeń dla konkretnych adresów IP, a dowolnym momencie można wygenerować tekstowy plik raportu wybranego zakresu zdarzeń. Dodatkowo dla urządzeń typu centralki kontrolno-pomiarowe (np. Setebos 2S, Setebos 2N) mamy możliwość podglądania wykresów temperatury i wilgotności, a także stanów styków wejściowych oraz wyjściowych.
W większości naszych urządzeń znajduje się plik opisujący generowane zdarzenia alarmowe (sesje trap, syslog, email, sms itp.), który można edytować ręcznie w notatniku lub w systemie nadzoru we wbudowanym edytorze pliku zdarzeń. W tym narzędziu mamy możliwość, poza przeglądaniem zdarzeń, zmiany opisów występujących zgłoszeń i ich priorytetów. Oprócz tego, możemy też zmieniać statusy występujących zdarzeń (np. z alarmu krytycznego na alarm pilny itd.), a po otworzeniu odpowiedniego pliku zdarzenia są posortowane wg identyfikatora zdarzenia. W opcjach mamy możliwość dodania modemu, który będzie wysyłał widomość SMS z informacją o zdarzeniach na podany numer telefonu.
Poza powyższymi udogodnieniami, w systemie zarządzania BTNET wbudowane zostało narzędzie do sprawdzania i monitorowania wersji firmware znajdujących się w węzłach sieciowych. Aplikacja na podstawie otrzymanych danych zaznacza kolorystycznie status alarmu węzła i domeny zgodnie z priorytetem występującego alarmu, generuje wpisy w lokalnym dzienniku zdarzeń i bazie danych, generuje komunikaty alarmowe sms itd.
Do wymiany danych aplikacja BTNET wykorzystuje protokół SNMP (wersja 1 i 2). Oprogramowanie integruje synchronizację z urządzeniami na dwa sposoby:
- aktywny nasłuch pakietów Trap Snmp przychodzących do aplikacji na porcie 162;
- polling (odpytywanie) wybranych węzłów i grup drzewa Mib urządzeń w celu synchronizacji stanów alarmowych, pobieranie wpisów z dzienników zdarzeń itp.
Zamontowane i poprawnie skonfigurowane urządzenia z oprogramowaniem BTNET mogą być zobrazowane w różnych formach. Aplikacja może wyświetlać urządzenia w postaci:
- Listy;
- Drzewa;
- Mapy Geo;
- Mapy Google;