Inteligentne telefony (smartfony). Inteligentne przedsiębiorstwa. Inteligentne domy. Konieczność powstania nowego standardu sieci komórkowej zaistniała nie tylko poprzez ogromną (i ciągle zwiększającą się) liczbę użytkowników i sprzętu, ale również stale rosnące wymagania i zapotrzebowanie na szybką i stabilną łączność. Tak oto powstała sieć komórkowa piątej generacji – 5G. 5G zostało zaprojektowane tak, aby nie tylko rozwiązać problemy poprzednika 4G LTE, ale i umożliwić stałe poszerzanie jego możliwości. Takie podejście miało na celu poprawienie komfortu użytkowania oraz umożliwienie wykorzystania sieci komórkowej w całkowicie nowych obszarach usług. Przeskok technologiczny jaki zostanie osiągnięty wraz z komercjalizacją 5G otworzy dotąd nieosiągalne możliwości. W pełni autonomiczny przemysł 4.0 będzie mógł stać się rzeczywistością. Dlaczego?
5 powodów dlaczego 5G jest nieuniknioną przyszłością
- Dużo większa prędkość transmisji. Sieć 5G może zaoferować od przeciętnej prędkości pobierania 1Gb/s do nawet 20 Gb/s w centrach miast. Z kolei 4G zazwyczaj zapewnia prędkość do 100Mb/s, co daje co najmniej 10-krotnie wolniejsza transmisję.
- Znacznie mniejsze opóźnienia. Średnie opóźnienie sieci 5G jest 5-krotnie mniejsze od oferowanej przez sieć 4G (5G – około 10ms, 4G – około 50ms). Docelowo opóźnienie sieci 5G ma być zredukowane nawet do 1ms.
- Większa wydajność sieci. 5G charakteryzuje dużo większa pojemność – sieć może obsłużyć nawet do 1 miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. W porównaniu z LTE i pojemnością sieci do 250 urządzeń na sektor lub 750 na stację bazową, 5G ma sporą przewagę.
- Zunifikowana platforma o większych możliwościach. Sieć 5G została tak zaprojektowana, aby nie tylko zwiększyć wydajność dostarczanych usług, ale także obsłużyć całkowicie nowe ich obszary. Elastyczność sieci 5G, poprzez wykorzystywanie wszystkich rodzajów widma i pasm, nowych sposobów połączeń i różnych modeli wdrożeniowych, pozwoli na wprowadzenie zupełnie nowych modeli biznesowych.
- Dzielenie sieci w zależności od potrzeb. Architektura sieci 5G umożliwia dzielenie wyspecjalizowanych sieci wirtualnych (ang. network slice) na współdzielonej infrastrukturze. Koncept pozwoli wydzielanie poszczególnych „kawałków” sieci dla konkretnych zastosowań czy klientów i dostarczanie usług o bardzo zróżnicowanych parametrach transmisji takich jak specjalne zabezpieczenia czy indywidualne usługi.
Zastosowania sieci 5G w przemyśle i biznesie
Skomercjalizowanie 5G będzie miało zdecydowany wpływ na globalne rynki. Dzięki rozwojowemu podejściu do standardu i postawieniu dużego nacisku na kompatybilność przyszłych usług, 5G stworzy warunki do wprowadzenia zupełnie nowych rodzajów serwisów, które dotychczas nie były możliwe do zrealizowania lub nie zostały jeszcze nawet wymyślone. Na podstawie już istniejących technologii i branż można wyszczególnić 3 główne obszary (tzw. trójkąt 5G), które odniosą największe korzyści z rozpowszechnienia tej technologii:
- Rozszerzona mobilna łączność szerokopasmowa, wymagająca stałej dostępności i dużych prędkości transmisji.
- Masowa komunikacja typu maszynowego, obsługująca bardzo dużą liczbę urządzeń.
- Ultra-niezawodna komunikacja o niskich opóźnieniach, o znaczeniu krytycznym.