Nowa linia produkcyjna firmy BitStream

nowa linia-2

Nowa linia produkcyjna firmy BitStream

Wraz z końcem września br. Bitstream specjalizujący się w produkcji profesjonalnych urządzeń synchronizacji czasu i transmisji danych zakończył proces modernizacji linii produkcyjnej. Zmiana podyktowana była rosnącym zainteresowaniem branż infrastruktury krytycznej na specjalistyczny sprzęt firmy oraz potrzebą produkcji urządzeń bardziej niezawodnych i zaawansowanych technologicznie ze względu na poziom miniaturyzacji i automatyzacji.

Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej, udało się zrealizować zakup kompletnej zautomatyzowanej linii produkcyjnej, w której skład wchodzą automat montażowy SMT ATOM-3 firmy EuroPlacer (pierwsza taka wersja w Polsce i 28. na świecie), automatyczna sitodrukarka, inspekcja AOI oraz system automatycznego załadunku transportu i rozładunku produkowanych elementów. Dodatkowo inwestycja obejmuje zakup robota do automatyzacji procesu lutowania elementów przewlekanych, jak i dodatkowe narzędzia do testowania wyrobu końcowego. Całkowita wartość inwestycji to około 3,1 mln zł brutto, z czego wkład UE jest na poziomie 1,8 mln zł.

Nowa technologia pozwoliła na wprowadzenie pełnej automatyzacji procesu produkcji, co otworzyło przed firmą nowe poziomy jakości i wydajności. W porównaniu do poprzedniej konfiguracji linii, Bitstream zwiększył 13-krotnie szybkość montażu płytek, a pełna robotyzacja procesu pozwala firmie na precyzyjne układanie bardzo małych elementów zaczynających się od rozmiarów 0,4×0,2 mm. Firma jednocześnie zwraca szczególną uwagę na fakt zautomatyzowanej i dużo dokładniejszej kontroli jakości, przeprowadzanej przez automatyczną inspekcję optyczną AOI.  BITSTREAM planuje już kolejne inwestycje w takich obszarach jak automatyzacja nakładania powłok lakierowych (conformal couting) oraz szybkie prototypowanie elementów mechanicznych.

– Inwestycję tą widzę jako milowy krok w rozwoju firmy. Automatyzacja produkcji jest oczywistym kierunkiem dla zwiększenia jej wydajności i konkurencyjności, a decydując się na ten projekt szczególny nacisk położyliśmy z jednej strony na możliwości technologiczne, a z drugiej strony na automatyzację całego procesu włączając w to weryfikację i testy co wprost przekłada się na powtarzalność i jakość naszych rozwiązań. – mówi Dariusz Pietrzyk, CEO Bitstream.