BitStream Sp. z o.o. Producent profesjonalnych urządzeń transmisji danych.

Rozwiązania CWDMRozwiązania CWDM

 

Technika CWDM zwiększa możliwości transmisyjne istniejących łącz światłowodowych poprzez umożliwienie przesłania do osiemnastu kanałów transmisyjnych przez jedno włókno światłowodu.
Technika CWDM zwielokrotnia w dziedzinie długości fali sygnały z drugiego (1270nm - 1450nm) oraz trzeciego (1470nm - 1610nm) okna optycznego.

Konwersja sygnału elektrycznego lub typowego sygnału optycznego 1310 lub 1550nm do sygnału CWDM może zostać zrealizowana poprzez użycie konwerterów optycznych lub poprzez instalacje odpowiednich modułów SFP bezpośrednio w aktywnych urządzeniach sieciowych. Łączenie poszczególnych kanałów CWDM do transmisji po pojedynczymwłóknie , a następnie ich rozłączanie odbywa się z użyciem multiplekserów / demultiplekserów CWDM.

Aplikacja z wykorzystaniem multiplekserów i add/dropów CWDM

CWDM pozwala na przesłanie dwukierunkowej transmisji dziewięciu sygnałów po jednym włóknie światłowodowym lub osiemnastu sygnałów po dwóch włóknach. Poszczególne kanały transmisyjne mogą zostać wyciągnięte lub dodane do łącza CWDM poprzez użycie optycznych Add/Drop multiplekserów (OADM). Technika CWDM jest transparentna dla warstwy danych, co pozwala na zwielokrotnienie zarówno transmisji Ethernet jak i SDH.

DWDM jest technologia oferującą o wiele większe możliwości transmisyjne niż CWDM, ale też o wiele droższą ze względu na konieczność zastosowania bardziej precyzyjnych i stabilnych laserów. Hybrydowe rozwiązania CWDM + DWDM wydaja się być optymalnym rozwiązaniem pozwalającym na wykorzystanie możliwości transmisyjnych pojedynczych włókien przy jednoczesnej minimalizacji kosztów.


Aplikacja z jednoczesnym wykorzystaniem multiplekserów CWDM i DWDM

Wykorzystując kanały CWDM operujące na falach 1530, 1550, 1570nm poprzez podłączenie do nich multiplekserów DWDM możliwe jest rozszerzenie istniejącego systemu CWDM o dodatkowe kanały transmisyjne. Pozwala to rozpocząć budowę sieci od użycia techniki CWDM, a następnie wraz ze wzrostem zapotrzebowania na pasmo transmisyjne rozbudowywać ją o kolejne kanały DWDM.

 



Przykładowe urządzenia dedykowane do wyżej wymienionego rozwiązania:

zamknij
Strona korzysta z plików Cookies. Wkażdej chwili możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zgodnie ze zmianami w Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu.

Szczegółowe informacje dotyczące cookies znajdziesz tutaj